خموشانه

حق سکوتی برای نگفتن و ندیدن

مشایی: قطعنامه پنجم جوكي است كه كسي براي آن تره خرد نمي‌كند

ايلنا: رئيس دفتر رئيس‌جمهور گفت: اگر مي‌گوييم تحريم‌ها تاثيري ندارد به اين دليل است كه اين تحريم‌ها نمي‌تواند ملت و دولت ايران را از ادامه كار بازدارد، قطعنامه تحريمي پنجم نيز تنها يك جوك است و كسي براي آن تره خرد نمي‌كند؛ ايرانيان ما امروز در دنيا بيدارند و افراد خبره‌اي هستند كه دستي بر آتش دارند.
به گزارش خبرنگار ايلنا، اسفنديار رحيم‌مشايي در حاشيه نشست خبري همايش بزرگ ايرانيان خارج از كشور در رابطه با سياست‌هاي دولت براي بازگشت ايرانيان خارج از كشور به ايران گفت: اولين سياست ما رفع ذهنيت منفي بود كه نسبت به بازگشت ايراني‌ها به كشورشان وجود داشت. ديدگاهي در كشور نيز مطرح بود مبني بر اين‌كه ايرانيان خارج از كشور تعلق خاطري به كشورشان ندارند كه البته ممكن است اين موضوع در رابطه با برخي افراد قابل طرح باشد اما نمي‌توان آن را به جمعيت چند ميليوني ايرانيان خارج از كشور تامين داد.
وي افزود: تبليغات منفي از سوي برخي كشورها كه عمدتا استكباري هستند نسبت به بازگشت ايراني‌ها به كشورشان در ذهن آنها مطرح شده تا كشور ما را ضعيف و عقب‌مانده و در آستانه اضمحلال معرفي كنند.
جانشين رئيس‌جمهور در شوراي عالي امور ايرانيان خارج از كشور تصريح كرد: بحث ما اين است كه ايراني در هر كجا كه زندگي كند اگر تنها امكان ادامه زندگي شرافتمندانه در خارج از كشور را نداشته باشد بايد به كشور بازگردد، اين موضوع در حكمي كه رئيس‌جمهور براي بنده صادر كرده است نيز آماده است.
وي متذكر شد: بحث ما بازگشت ايرانيان خارج از كشور به ايران نيست سياست ما ارتباط با اين افراد است؛ ايرانيان در هركجاي دنيا مشكلي براي ورود به ايران ندارند ممكن است در خروج با مشكلاتي مواجه شوند اما قاعدتا اتباع ايراني در بدو ورود با مشكلي مواجه نخواهند شد.
مشايي متذكر شد: سياست دولت آن است كه با تشويق ايرانيان خارج از كشور به ارتباط با داخل بتوانند از قابليت‌هاي تخصصي اين افراد استفاده كنند.
وي در رابطه با اخبار رسانه‌هاي خارجي كه در آستانه برگزاري همايش بزرگ ايرانيان مقيم خارج از كشور تاكيد مي‌كنند به چهره‌هاي سرشناس مدعو 50 تا 100 ميليون تومان پرداخت شده است، گفت: اين اخبار و تبليغات منفي به هيچ‌وجه درست نيست 50 ميليون تومان براي چهره‌هاي شناخته شده‌اي به اين همايش دعوت شده‌اند معادل 50 هزار دلار است كه رقم ناچيزي محسوب مي‌شود؛ طرح اين موضوعات تنها براي خراب كردن چهره و وجهه مدعوين همايش بزرگ ايرانيان خارج از كشور است.
رئيس دفتر رئيس‌جمهور با بيان اينكه همايش بزرگ ايرانيان خارج از كشور خاري است به چشم كساني كه به ملت ايران تعلق خاطر ندارند در رابطه با امكان بازگشت خوانندگان لس‌آنجلسي به ايران نيز گفت: ما فضايي را فراهم كرده‌ايم تا ايرانيان در هر كجاي دنيا و در هر زمان منعي براي بازگشت به ايران نداشته باشند فردي كه تبعه ايران است براي بازگشت به كشور ويزا نمي‌خواهد تا به امروز نيز هيچ ايراني از جمله فرد خاصي كه به آن اشاره شد اجازه‌اي براي بازگشت به ايران از ما نگرفته است.
وي تاكيد كرد: اين موضوع به ما ارتباطي ندارد؛ يك فرد ايراني براي بازگشت به ايران از كسي اجازه نمي‌گيرد و ما نيز قرار نيست به كسي پاسخگو باشيم البته ممكن است كساني از چهره‌هاي ورزشي و هنرمندان به ايران آمده باشند كه از آن مطلع نشده باشيم اما اين افراد در صورتي كه مصاحبه‌اي را با يكي از رسانه‌ها انجام دهند از ورود اين افراد مطلع مي‌شويم.
مشايي در رابطه با تحت فشار قرار گرفتن ايران از سوي دولت‌هاي بزرگ با سود جستن از حربه‌هايي چون حق وتو نيز اظهار داشت: در آينده نزديك ديگر وتويي نخواهد بود و تمامي ملت‌ها مي‌توانند در كنار يكديگر براي موضوعات جهاني تصميم‌گيري كنند در آينده رقابت‌هاي اقتصادي ظالمانه وجود نخواهد داشت و رقابت‌هاي اقتصادي كه بر مبناي منافع فردي شكل مي‌گيرد جاي خود را به رقابت‌هاي عمومي خواهد داد.
وي در رابطه با تحريم‌هايي كه تاكنون عليه پرونده هسته‌اي كشورمان در شوراي امنيت سازمان ملل صادر شده است نيز گفت: با بررسي چهار قطعنامه گذشته متوجه مي‌شويم كه قيمت تحريم‌ها در كشور ما بسيار پايين است مردم ما اهميت چنداني به اين تحريم‌ها نمي‌دهند؛ قطعنامه‌هاي گذشته در فضايي صادر شد كه مردم كشور ما و حتي مردم ديگر كشورهاي جهان پس از آن به تعطيلات رفتند و قطعنامه چهارم نيز زماني صادر شد كه ديپلماسي آمريكايي در برابر ديپلماسي ايراني زانو زده بود.
نماينده رئيس‌جمهور در شوراي عالي ايرانيان مقيم خارج از كشور تاكيد كرد: بيانيه تهران كه به همراهي تركيه به عنوان يك كشور بزرگ مسلمان و برزيل كشور بزرگ ديگري در آمريكاي لاتين به امضا رسيد براساس خواست رئيس‌جمهور آمريكا بود كه از روساي جمهور اين كشورها خواسته بود اين اقدام را انجام دهند.
وي با بيان اين مطلب كه بيانيه ارزشمند تهران حافظ منافع ملت ايران بود گفت: قطعنامه‌اي با اين قداست و با اين ارج و قرب را نبايد كوچك بشماريم.
به گفته مشايي، اوباما با اينكه خود از روساي‌جمهور تركيه و برزيل خواسته بود كه با ايران به توافق برسند اما براساس آنچه روساي‌جمهور اين كشورها مي‌گويند براي اينكه بتوانند قطعنامه چهارم را در شوراي امنيت به تصويب برسانند از اين كشورها گدايي راي مي‌كردند، آنها مي‌گويند اوباما گفته بود ما تنها مي‌خواهيم اجماعي را عليه پرونده هسته‌اي ايران به وجود آوريم تا از فشارهاي كنگره خلاص شويم اما بعد ديديم كه به گونه‌اي ديگر عمل كردند تمام مردم جهان مي‌دانند كه اين تحريم‌ها شدني نيست در گفت‌وگويي كه من با بسياري از ديپلمات‌هاي اروپايي و آسيايي داشتم يك نفر پيدا نشد كه بگويد تحريم‌ها شدني است.
رئيس‌دفتر رئيس‌جمهور گفت: قطعنامه صادر شد تا پس از آن بخواهند از موضع بالا با ما گفت‌وگو كنند؛ ما اصل مذاكره را مي‌پذيريم اما آنها مي‌خواهند بگويند كه ما از موضع ضعف با آنها گفت‌وگو كنيم كه ما آن را نمي‌پذيريم.
وي در رابطه با روابط ايران با كشورهايي نظير روسيه و چين گفت: مواضع ما در رابطه با همه كشورها مشخص است اگر مناسبات عادلانه‌اي باشد حتي با دولت آمريكا اگر حقوق ملت ما را به رسميت بشناسد به گفت‌وگو مي‌پردازيم تنها كشوري كه ما با آن هيچ ارتباطي نداريم رژيم صهيونيستي است.
مشايي متذكر شد: موضع ما با چين، روسيه و اروپا دوستانه است اما اگر اينطور وانمود شود كه ايستادگي ما بر مواضعمان را بخواهند با خط و نشان پاسخ دهند هر كشوري كه باشد رفتاري متقابل به مثل را خواهيم داشت.
وي تاكيد كرد: هر كشوري كه بر سياست‌هاي استكباري با آمريكا معامله كند و منافع ملت ايران را مردود شمارد با پاسخ روشن ما مواجه خواهند شد.
مسوول دفتر رئيس‌جمهور با اشاره به اظهارات احمدي‌نژاد كه گفته بود هر كسي بايد مراقب گفتارش در مورد ايران باشد اظهار داشت: برداشت ما از اين مجموعه اخبار اين است كه چون آمريكايي‌ها نتوانسته‌اند در برابر ديپلماسي انقلابي ايران خود را نشان دهند به زور در شوراي امنيت چند امضا جمع كرده‌اند و سناريويي را طراحي كرده‌اند كه با آن ملت ايران را از مجامع جهاني حذف كنند كه اينطور نشد.

Advertisements

No comments yet»

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: